Sztutowo
11 oC
poniedziałek, 22 października 2018
Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
11 oC

Ruszyły prace archeologiczne przed budową nowego cmentarza

26 września 2017, 19:30
Ruszyły prace archeologiczne przed budową nowego cmentarza
W połowie września ruszyły prace archeologiczne na planowanym miejscu nowego cmentarza komunalnego przy ul. Obozowej w Sztutowie obok magazów zbożowych. O realizację tego zamówienia walczyło 5 firm, a najlepszą ofertę złożyła firma Dantiscum Pracowania Badań Archeologicznych z Gdańska, która wykona prace za kwotę nieco ponad 150 tysięcy złotych. Badania mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Przedmiot zamówienia obejmuje przeprowadzenie wykopaliskowych badań archeologicznych wyprzedzających planowane prace ziemne na części działki 394/3 w obrębie geodezyjnym Sztutowo w związku z budową cmentarza komunalnego. Lokalizacja obszaru badań to tereny fabryczne obozu koncentracyjnego Stutthof dawnych Niemieckich Zakładów Zbrojeniowych położone w pasie ochronnym pomnika zagłady. Wielkość obszaru to 1,45 ha

Obszar badań archeologicznych (pole zakreskowane):


Zdjęcie

 

 


Zdjęcie

Czy popierasz budowę cmentarza przy ul. Obozowej w Sztutowie?

Głosowanie trwa do 03.10.2017 00:00:00
Tak, to dobra lokalizacja - 41.66%
41.66 %
Nie popieram tej lokalizacji - 40.47%
40.47 %
Tak, ale najpierw Gmina powinna wykupić działki sąsiadujące z obecnym cmentarzem - 17.85%
17.85 %
Liczba głosów: 84


Czytaj także:

Komentarze (13):

Na bank coś znajdę a to spowoduje protesty przed zrobieniem tam cmentarza :P

~obserwator (niezalogowany) / 27.09.2017, 11:34
W starych magazynach zbożowych ma być jakieś muzeum czy coś?

~Były blokers (niezalogowany) / 27.09.2017, 20:24
czy to ta sama co kopie w muzeum.porażka

~y (niezalogowany) / 28.09.2017, 06:09
Uważam, że władze Gminy powinny poważnie się zastanowić, gdyż lokalizacja przy muzeum to totalne nieporozumienie. Zbyt mało miejsca na cmentarz, który wymaga przede wszystkim miejsc na pochówki, parking, alejki i oczywiście nie zapominajmy o odległościach od zabudowań, wodach gruntowych i itp. chyba, że po raz kolejny zostanie utworzone coś co nie będzie miało możliwości rozwoju, tak jak obecny cmentarz wciśnięty bezprawnie między zabudowania (których wartość znacząco spadła, a co gorsze część mieszkańców patrzy wilkiem, że ktoś śmiał się zbuntować i nie pozwolił sobie, aby powstawały kolejne groby). Sądzę, że cmentarz powinien być położony w spokojnej okolicy z możliwością jego powiększenia w razie potrzeby, nawet na obrzeżach Sztutowa i tak spora liczba ludzi korzysta z auta lub roweru po to by dojechać, a większość z nas i tak musi kursować między Stegną a Sztutowem, gdyż w sąsiedniej miejscowości spoczywają nasi bliscy.


~~x (niezalogowany) / 28.09.2017, 10:41
Cmentarz na pole!!!!! jak w miastach - komunalny i już. Mało mamy pól????

~tmr (niezalogowany) / 28.09.2017, 11:38
Szanowni Państwo, skoro prowadzą badania gruntu to ten teren jest właściwy i akceptowany. Wydaje się takie łatwe znalezienie działki, a nie zapominajmy, że to teren gminy i nie trzeba płacić za grunt pod budowę cmentarza to znacznie wpływa na budżet. Do Pana/i X, działki średnio w Sztutowie są od 150zł do 300zł za m2 jeśli Pana stać to proszę kupować i budować.... co do tych biednych mieszkańców koło kościoła to jakaś żenada... i tak mają cmentarz pod nosem i tak to nie wiem co im robi 20m bliżej czy dalej. Skoro mieszka się obok obiektów sakralnych to podejmuje się z tego tytułu odpowiedzialność, że może być tam cmentarz. Mieszkasz koło burdelu czy sklepu to masz takich a nie innych klientów koło domu...A na obozowej to miejsce ma już swoją historię nikt się nie pobuduje i jest odpowiednim terenem pod tego typu obiekt.

~mieszkaniec (niezalogowany) / 28.09.2017, 14:38
Moim zdaniem to mniejsze nie jest dobre na cmentarz

~Ktoś (niezalogowany) / 28.09.2017, 18:45
Do "~mieszkaniec" cmentarz przy Kościele był utworzony na dziko bez jakichkolwiek pozwoleń, łamiąc wszystkie rozporządzenia regulujące jego utworzenie. Domy mieszkalne wokół "obiektu sakralnego" istniały na długo przed powstaniem cmentarza, a należy pamiętać, że aby coś tworzyć najpierw trzeba uzyskać wszelkie pozwolenia. Moim zdaniem zaczynając budowę nowego obiektu w innej lokalizacji należałoby najpierw przemyśleć ile z tego 1,45 ha zostanie na nagrobki i na ile lat starczy miejsca, aby nie okazało się, że potrzebujemy kolejnej lokalizacji (dla niektórych mieszkańców może to być czwarty z kolei cmentarz do odwiedzenia).

~obserwator (niezalogowany) / 28.09.2017, 20:58
Rozumiem , Panie Y , że to dla Pana jakaś konkurencja i stąd taki klasyczny POLSKI wpis , czy może Pan z ekipy kopiącej w miejscu przyszłego cmentarza , żałosne i prymitywne !!!!!

~obserwator takich jak Y (niezalogowany) / 29.09.2017, 00:30
Trudno jest dyskutować o lokalizacji miejsca pochówku naszych najbliższych.
Ale wydaje mi się ważne wybudowanie na nowym cmentarzu tzw.columbarium/mur z miejscem do składania urn z prochami naszych bliskich. Z poważaniem.

~Yahve (niezalogowany) / 30.09.2017, 01:05
Cz wy wiecie co wam do tych urn wsypuja? A ile szczątków wala się po podłodze?

~Tylko w trumnie. (niezalogowany) / 30.09.2017, 17:33
Kiedy nasz proboszcz wezmie się za naprawe parkingu przy kosciele przez lata swego urzedowania nic w tej sprawie nie zrobił

~Xyz (niezalogowany) / 08.10.2017, 08:56
My tu gadu gadu. A tak naprawdę to jest dobre pytanie. Bo łatwo jest powiedzieć gdzie nie pasuje nowy cmentarz, ale weż wymyśl miejsce? W polach gdzieś, żle, w lesie- żle, koło muzeum- żle. Bo wody gruntowe, bo daleko (nie każdy ma samochód), bo może nie niebezpiecznie, ale nieswojo chodzić o zmroku do lasu na cmentarz i to pod obóz. Tak więc ciężka sprawa. Po drugie wydaje mi się że mieszkańcy powinni zadecydować o miejscu pochówku, a nie urzędnik.

~dasa (niezalogowany) / 11.10.2017, 14:05
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.