Sztutowo
11 oC
poniedziałek, 22 października 2018
Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
11 oC

Sejm przyjął specustawę dotyczącą Przekopu Mierzei Wiślanej

24 lutego 2017, 15:00
Sejm przyjął specustawę dotyczącą Przekopu Mierzei Wiślanej
Podczas ostatniego posiedzenia Sejm niemal jednogłośnie przyjął specustawę o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Za głosowało 401 posłów, 9 było przeciw, a 18 się wstrzymało. Przyjęta dziś ustawa mówi, że budowa przekopu ma się rozpocząć w 2018 r., a zakończyć w 2022 r. Koszt inwestycji to ok. 880 mln zł, w całości ma być sfinansowany ze środków budżetu państwa.

Obecnie trwa etap projektowania, który wykonuje konsorcjum firm Mosty Gdańsk i Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Projmors.

Oficjalnie lokalizacja nie została jeszcze wybrana, ale wszystkie przesłanki wskazują, że przekop będzie zlokalizowany w gminie Sztutowo - na wysokości dawnej osady Nowy Świat pomiędzy Skowronkami, a Przebrnem.


Czytaj także:

Komentarze (46):

a można prosić źródło tej informacji, bo na stronie sejmu nie mogę znaleźć nic podobnego...

~?? (niezalogowany) / 24.02.2017, 15:26
Doczekać przekopu i umrzeć.

~Starszy (niezalogowany) / 24.02.2017, 18:53
Niech już kopią bo droga po zimie na Mierzei to tragedia. A po budowie mnapewnooże zrobią nową

~Im szybciej tym lepiej (niezalogowany) / 24.02.2017, 21:11
Gdzie wizualizacje architektoniczne z zapleczem usługowym przystanią jachtów i marina? Będą czy nie? Wójt naobiecywal gruszek na wierzbie a tu wciąż to samo!!!

~Walczmy o to! (niezalogowany) / 25.02.2017, 07:54
Dobrze ze płaci za inwestycje tylko Polska. Przynajmniej Makrela nie będzie się wtryniać.

~Młody człowiek (niezalogowany) / 25.02.2017, 17:45
Koszty tego kanału to będzie około 4 mld złotych takie głosy można spotkać- kto za to zapłaci?? Skoro stadiony potrafią kosztować kilkaset milionów złotych, według informacji rządowych Stadion Narodowy kosztował 1 976 061 375 PLN. To ile będzie kosztowała dużo większa i bardziej pracochłonna inwestycja?

Ten kanał się nigdy nie zwróci, można było spotkać takie opinie ekspertów. Skro się nie zwróci, to oczekiwania co do generowania przychodów albo są skrajnie pesymistyczne, albo skrajnie złe. Budżet Państwa i tak jest napięty na dokończenie czekają inne inwestycje wodne.

PO RAZ KOLEJNY APELUJĘ JEŻELI ELBLĄG CHCE TEGO KANAŁU NIECH GO PRZEPROWADZĄ NP. W BAŻANTARNI, ALBO GDZIEŚ NA POŁUDNIU TAK ABY NIE PRZESZKADZAŁ. Uważam, że przystosowanie Szkarpawy to byłby dobry pomysł, tam gdzie rzeka była by zbyt kreta można ją wyprostować jak Drewnicy.


Co wchodzi w skąd tej inwestycji: kanał, tor żeglugowy, przygotowanie infrastruktury w porcie Elbląg - BUDOWA SZTUCZNEJ WYSPY. Czy ktoś mi może powiedzieć po co sztuczna wyspa na Zalewie. Większy sens miała ona by miejsce na morzu blisko granicy z Rosją - w myśl prawa międzynarodowego terytorium morskie powiększyłoby się - żart?? Nie to samo robią Chińczycy na morzu Południowochińskim budują sztuczne wyspy w wiadomym celu.

~Stary Kryniczanin (niezalogowany) / 26.02.2017, 00:13
Nihil nove sub solem.Za dużo w tej decyzji polityki,a za mało ekonomii.Prezes Polski kocha Elbląg z wzajemnością/z Elbląga został po raz pierwszy wybrany do Sejmu,czy Senatu nie pamietam/
1. PO po analizie ekonomicznej i ekologicznej /spotkanie w UG / można kopać tylko po co ekonomicznie 0
ekologicznie co dziwne można.
2.Teraz specustawa przyjęta niemal jednogłośnie.PO chyba chce wpuścic PIS w tzw "bagno".Po klęsce ekonomomicznej i niezorganizowanych oficjalnie /przykują sie do piachu/ powiedzą a nie mówiliśmy.
A niech kopią.Jak już pisałem a potwierdza to mój przedmówca jedynym zyskiem dla mieszkańców będzie nowa /oby lepsza / droga.
Pozdro. /podobno tak żegna się młodzież/

~Yahwe (niezalogowany) / 26.02.2017, 08:03
A wiec decyzja zapadła. Czekaliśmy na to jako Polska od 600 lat!!!!!

~Brawo rząd!!! (niezalogowany) / 26.02.2017, 09:21

Położenie Cieśniny Piławskiej po krzyżackiej (później książęcej) stronie mierzei było w XVI-XVIII w. przyczyną licznych zatargów pomiędzy Prusakami i Elblągiem, dla którego ten przesmyk był jedynym dogodnym wyjściem na morze. Już wtedy powstały plany przekopania kanału na polskiej części mierzei . Pozwoliłby on radykalnie skrócić drogę do portu elbląskiego i uniezależnić się od łaski książąt pruskich. Dzisiaj wobec identycznych problemów, jakie mamy z żeglugą przez Cieśninę Piławską na skutek opanowania jej w 1945 r. przez Rosję, władze samorządowe gmin nad Zalewem Wiślanym coraz głośniej domagają się realizacji tamtego projektu. Co ciekawe, niedwuznacznie świadczy o tym, że we wczesnym średniowieczu istniała tutaj jedna z naturalnych przerw w mierzei, którą można było przepłynąć z Bałtyku na zalew.

~Koniec ze starym probleme (niezalogowany) / 26.02.2017, 09:23
Jak się rozpędzę to przelecę. :roll:

~Kamil Stoch (niezalogowany) / 26.02.2017, 15:06
Jakby co ,bedziemy bronić przekopu do krwi ostatniej.
Tylko po co.?

~Major rez. Usman (niezalogowany) / 26.02.2017, 15:09
a czy Matka Natura się kiedyś nie zemści?

~login (niezalogowany) / 26.02.2017, 20:04
Zamiast wyspy lepiej usypac w nowym świecie górkę z wyciągiem narciarskim.

~Fortuna (niezalogowany) / 26.02.2017, 20:55
Przekopać i to bez mostu a Krynica niech sobie lotnisko wybuduje .Bez opamiętania budują hotele pensjonaty i ciągle mało i mają gdzieś że inne miejscowości cierpią jedna droga dojazdowa natężenie ruchu jak na autostradzie ale Kryniczan to nie obchodzi

~mieszkaniec od zawsze (niezalogowany) / 27.02.2017, 07:44
Cały czas nie widzę mariny ani usług w projekcje!- czyżby miano nas wydymać?

~zainteresowany (niezalogowany) / 27.02.2017, 09:41
Krynica niech sobie kolejke linowa do Elbląga zrobi albo groblę do Fromborka usypie - tylko kasa się dla nich liczy - inni NIE! Minister jak ich posłuchał to pomyślał że to delegacja ze szpitala psychiatrycznego.

~gdanszczanin (niezalogowany) / 27.02.2017, 09:52
http://1.s.dziennik.pl/pliki/5171000/5171975-morze.jpg
Tak to będzie wyglądać?

~Mieszkaniec gminy. (niezalogowany) / 27.02.2017, 09:53
http://sy-memento.no/wp-content/uploads/2013/07/Falsterbokanalen.jpg~Oto Kanał jak nasz (niezalogowany) / 27.02.2017, 09:54
Krynica powinna zapłacić za budowę nowej drogi 501!!!!!!
To wasi goście ją niszczą najbardziej!!!!
Jak wy śmiecie czegoś rządać!!!

~Obłuda Krynicy Bagiennej (niezalogowany) / 27.02.2017, 10:51
Widać że granica przechodziła Przebrnem - KM to pro niemieccy zadymiarze, Sztutowo to Polacy!!!!

~historyk (niezalogowany) / 27.02.2017, 11:01
Jestem za przekopem mierzei ale nie w tym miejscu.Moja propozycja wygląda tak:Przekopu dokonać w okolicach miejscowości Piaski lub trochę dalej od granicy rosyjskiej .Urobek z przekopu wykorzystać do budowy grobli z wrotami(śluzami)przeciwsztormowymi od Mierzei Wiślanej do przeciwległego brzegu zalewu ,między Braniewem Fromborkiem lub Tolkmickiem.Oczywiście będzie to inwestycja droższa ale racjonalna:Takie rozwiązanie daje nam następujące korzyści.1Zabezpieczenie wschodniej części Żuław przed cofkami w czasie sztormów.W związku z tym zaoszczędzimy na utrzymaniu setek kilometrów wałów przeciwpowodziowych a także ogromne koszty ponoszone na finansowanie służb pracujących w czasie zagrożeń minimalizujących skutki ewentualnych zagrożeń.2.Mieszkańcy Krynicy Morskiej mieliby należny im spokój.3Na grobli przeciwsztormowej wybudować drogę (trakt turystyczny)podniosłoby to walory turystyczne naszego i sąsiedniego regionu.Ponadto nie byłoby potrzeby budowy dwóch mostów na mierzei.4.Jednocześnie załatwia nam to niezależność żeglugową od Rosji.Oczywiście koszty inwestycji i utrzymania będą wyższe ale nie jest to inwestycja doraźna i sądzę że warto się zastanowić i zbudować coś funkcjonalnego i
pięknego.

~Stanisław Turoń sąsiad wi (niezalogowany) / 28.02.2017, 17:43
Witam wszystkich.
Jako, że te przepiękne tereny Mierzei Wiślanej przemierzam co roku od 20 lat mam trochę inne spojrzenie od tych którzy mieszkają na stałe. Wiele osób się zachwycało jak budowano Tristana - będą nowe miejsca pracy racja każdy chce pracować i zarabiać ale ilu z Was dostało tą pracę? Podobnie będzie z przekopem a w zasadzie jeszcze gorzej. Nowa inwestycja ma to do siebie, że jest objęta 5-cio letnią gwarancją obym był złym prorokiem ale widzę to tak. Przez pierwsze 3 lata będzie wielki bum masa turystów zyski itp. następnie okaże się że inwestycja przynosi straty i coś trzeba z tym zrobić bo nikt nie chce dokładać do interesu, a po 5-ciu latach jak skończy się okres gwarancyjny jako, że przekop leży na terenie Sztutowa to najlepiej oddać to we władanie Gminy. W tym momencie Gminy nie będzie stać na nic a podatki i to słone zapłacą mieszkańcy i tak się zakończą marzenia o przekopie. Z całym szacunkiem ale takie inwestycje jak plac zabaw przy Gminie w Sztutowie ryba przy Kormoranie w Kątach są tak potrzebne jak ....... pozwolicie, że nie dokończę. Popatrzcie na swoje ulice: Wczasowa, Barkasowa, Bursztynowa w Kątach na której wiecznie stoi woda to są ulice nie to są klepiska, i tak jak pisałem wcześniej nie chcę byc złym prorokiem ale zachłyśniecie się tym przekopem.

~Turysta (niezalogowany) / 01.03.2017, 08:44
"Tylko lokalizacja Skowronki-Nowy Świat ma sens. W Piaskach - za blisko armat i rakiet Rosyjskich"

~Strateg (niezalogowany) / 01.03.2017, 12:05
Do Stanisław Turoń .Jesteś bezczelny mało mnie szlak nie trafił jak przeczytałem że mieszkańcy Krynicy muszą mieć należny im spokój .Pępek świata jedna droga dojazdowa ruch jak na autostradzie a oni ciągle budują i mają gdzieś inne miejscowości

~mieszkaniec od zawsze (niezalogowany) / 01.03.2017, 14:53
Widzę wysyp troli krynickich pod różnymi nazwami turysta, turon itp Przestańcie juz bredzic. Decyzja zapadła i choć byście się przykuli łańcuchami do drzew to nic wam nie da. Kanał w gminie Sztutowo będzie i rozwój gminy tez. A skoro to taka zła inwestycja to chyba się cieszycie ze powstanie w waszym znienawidzonym Sztutowie?

~Sztutowianin (niezalogowany) / 01.03.2017, 18:04
Slugusy Moskwy i Brukseli w natarciu. Nie bo nie.

~Młody człowiek (niezalogowany) / 01.03.2017, 18:10
Pracuję w Krynicy. Codziennie widzę upadek tej miesciny zarówno moralny jak i demograficzny. Miejscowi nastawieni jedynie na dojenie turystów podcinaja gałąź na której siedzą będąc przeciw budowie kanału morze- zalew wislany.

~Żal i was (niezalogowany) / 01.03.2017, 18:37
Mam tylko jedno pytanie do zwolenników tej inwestycji.Jakie korzyści będą mieli mieszkańcy gminy Sztutowo i gmina jako urząd?

~skarbnik (niezalogowany) / 01.03.2017, 22:31
Przekop za rok !!!! Zamiast wyspy na Zalewie lepiej usypac w nowym świecie górkę z wyciągiem narciarskim.
Wyspa się rozmyje a z górki bedzie chociaż kasa dla Gminy!!!!

~Narciarz (niezalogowany) / 03.03.2017, 10:02
Nagle się okazało że jest smog!!!! 8 lat smogu nie było ale jak PiS wygrał to nagle się pojawił i zły rząd ma go zlikwidować a najlepiej wymienić wszystkie piece!!!!! Lewactwo środowiskowa nagonka dopiero się zaczyna. Greenpeace i inne Szczujnie atakują.

~Trochę o smogu (niezalogowany) / 03.03.2017, 17:56
Byłem na spotkaniu w UG w Sztutowie n/temat przekopu i jeszcze raz powtórzę ekonomicznie 0 nie wiadomo,czy uda się plan Elbląg jako port? historycznie nigdy nim nie był to dlaczego miałby być teraz?
Plan,że miałby ,być wrotami morskimi dla Białorusi mocno wątpliwy.Ekologicznie /co ciekawe nawet
dopuszczalne zmiany/. Na spotkaniu w UG padło pytanie o zyski z turystyki i o zatrudnienie przy obsłudze śluzy.Odpowiedz ze strony ekspertów UM Gdynia /zatrudnienie 30 osób/ zysk z turystyki morskiej nie do oceny ekonomicznej/ Osobiście nie jestem wrogiem przekopu,ale obawiam się ,że jest to inwestycja niepotrzebna i nie uzasadniona ekonomicznie.w obecnym stanie prawnym jako mieszkańcy tego terenu niewiele mamy do powiedzenia i pozostaje nam jedynie obserwować sytuację.
Obyśmy jako mieszkańcy gminy cos z tego mieli /w co wątpię/

Jak mówią komuniści Z Bogiem.


~Yahwe (niezalogowany) / 04.03.2017, 01:07
Przyjeżdżamy z małżonką oraz dziećmi do Sztutowa od kilku lat. Cisza spokój piękne tereny no i świetne miejsce do wypadów w inne zakątki pomorza.... Dziś sobie przypomniałem o wakacjach no to zobaczmy co się dzieje nad morzem. Szok, dopiero po czytaniu wpisów mieszkańców uswiadomiłem sobie jacy to są ludzie. Nie chcę by moje dzieci przebywały w otoczeniu takich osób więc szukamy innego miejsca do wypoczynku. Kłótnie, wyzywanie się, wstyd... A jeśli chodzi o przekop, to miejcie świadomość, że przez te lata budowy nie będziecie mieć ruchu na całej mierzei...

~Ojciec (niezalogowany) / 05.03.2017, 13:56
Ty Ojciec skąd nadajesz z Krynicy czy z Gdańska?

~śmieszny jesteś (niezalogowany) / 06.03.2017, 08:17
Yahwe nie wprowadzaj zamętu. Żadnego spotkania w UG nie było. A na spotkaniu o Przekopie cię nie widziałem wiec przestań mącić. Siedź w KM i nie rób dymu.

~Sztutowianin (niezalogowany) / 06.03.2017, 08:19
"Z urobku wykopanego na Mierzei będzie usypany stok narciarski w gminie Sztutowo - najdłuższy na Pomorzu - 3 x taki jak w Elblagu !!!

~-Brawo!!!!!" (niezalogowany) / 06.03.2017, 09:15
Z takiego stoku narciarskiego to by była niezła kasa i turyści również w zimie. Pokoje wczasowe by były pełne tez zimą tak jak na Kaszubach!!!

~Warto pomyśleć o tym. (niezalogowany) / 06.03.2017, 17:38
Różne komentarze są pisane,natomiast nadal nikt nie odpisał na moje pytanie względem zysków mieszkańców gminy i UG Sztutowo.

~skarbnik (niezalogowany) / 06.03.2017, 21:00
Tak jestem z Trójmiasta

~Ojciec (niezalogowany) / 06.03.2017, 21:17
Skocznia narciarska - co roku będą odbywały się mistrzostwa świata w skokach narciarskich o puchar Wójta Gminy Sztutowo. :idea:

~Chris Evans (niezalogowany) / 07.03.2017, 07:49
"Lepsze górka dla narciarzy niż jakieś wyspy które po pierwszej lepszej cofce lub sztormie znikną i zamulą Zalew"

~narciarz (niezalogowany) / 07.03.2017, 09:08
Nikt tu nie napisze konkretnych i rzeczywistych możliwości zysków z tej chorej inwestycji. Zwolennicy wyobrażają sobie złote góry, a figę z makiem z tego będą mieli.
Mimo nakręcania tematu mam nadzieję, że przekop nie dojdzie do skutku. Otwórzcie oczy ludzie, jesteśmy tylko szarymi robaczkami w tej sprawie i to nie wy się tutaj nachapiecie... A szkoda z tego może wyniknąć ogromna..
Ściągnijcie wreszcie te opaski z oczu, zaślepieni jesteście zazdrością i nienawiścią, a z tego jeszcze nigdy nic dobrego nie wyszło

~Do skarbnik (niezalogowany) / 07.03.2017, 13:23
Zrobią przekop i będzie przynosił straty jak lotnisko w Radomiu.

~Mw (niezalogowany) / 07.03.2017, 14:47
Bardzo dobrze , niech już kopią bedzie sie cos działo A te chciwusy z K.M. są za cieńcy w uszach i przede wszystkim bajkopisarze !

~hanys (niezalogowany) / 09.03.2017, 20:25
Widze ze sami fachowcy sie tu wypowiadaja. Proste, zalozcie spoleczny komitet budowy tego przekopu i dolozcie wszelkich staran aby wszystko bylo zrealizowane wedlug waszych planow wdrozonych do projektu. Bedziecie mogli wspolpracowac z Gminna Rada i Urzedem Gminy i Zarzadem Budowy, wtedy mozecie dopilnowac aby nie bylo biadolenia poprzez kolejnych 50 lat kto i co i czego nie zrobiono! A jak na razie to wszyscy czekaja na to ze sie samo zrobi. :D

~zyggi (niezalogowany) / 19.03.2017, 07:20
Ja bym już sam go przekopał ale przepisy.....

~kopacz (niezalogowany) / 20.03.2017, 11:14
budowa kanału ma charakter polityczny pod względem ekonomicznym już mniej z tego względu że zalew jest za płytki aby przyjmować statki o dużym zanurzeniu pewnie będą przekręty jak przy budowie autostrad kolesie się obłowią winnych będzie brak

~sowa (niezalogowany) / 01.04.2017, 19:57
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.