Sztutowo
11 oC
poniedziałek, 22 października 2018
Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
11 oC

Sztutowo pojawia się w odtajnionych dokumentach amerykańskich służb CIA

16 lutego 2017, 08:30
Sztutowo pojawia się w odtajnionych dokumentach amerykańskich służb CIA
Około 13 milionów odtajnionych dokumentów amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) zostało opublikowanych w internecie. Wśród tych dokumentów można znaleźć m.in kilka informacji na temat obserwacji przez amerykańskich agentów terenów Mierzei Wiślanej, a także samego Sztutowa. Opublikowane dokumenty pochodzą z lat 50.

Pobierz raport 1

Pobierz raport 2

Pobierz raport 3

Pobierz raport 4

Pobierz raport 5Komentarze (4):

Niech ktoś to przeczyta i zda sprawozdanie.

~Ciekawe ... (niezalogowany) / 16.02.2017, 09:35
Dokumenty nieznane, ale nie wnoszą wiele nowego, poza potwierdzeniem faktu, że siatka szpiegowska CIA na naszych terenach była dość sprawnie rozwinięta.
Większość informacji jakie zamieszczono w tych raportach musieli dostarczyć w czasach stalinowskich żołnierze (oficerowie) WOP, bo tylko oni bywali przy opisywanych obiektach i widzieli sytuację na odcinkach tajnych i strzeżonych, mieli jakąkolwiek wiedzę o manewrach Sowietów itp.

Materiałów o Żuławach jest nieco więcej. Całe zainteresowanie Sztutowem i Mierzeją brało się z bliskości granicy z ZSRR, gdzie w tym czasie osobowa agentura praktycznie nie istniała, a zwiad satelitarny wynaleziono dwie dekady później. Byliśmy dla Amerykanów po prostu ostatnim i najbliższym źródłem jakichkolwiek informacji z tamtej strony w czasach stalinowskich. Wspominane w dokumentach nazwiska to autentyczni działacze i mieszkańcy Sztutowa w tych czasach. Ot ciekawostka z czasów żelaznej kurtyny :)

~mo (niezalogowany) / 16.02.2017, 10:05
"Wspominane w dokumentach nazwiska to autentyczni działacze i mieszkańcy Sztutowa"
Warto by było ich uhonorować jeśli juz nie żyją a jeśli żyją to uszanować ich spokój i jeśli nie chca to ich nie ujawniać.

~Zwykły Polak (niezalogowany) / 16.02.2017, 11:24
Interesująca historia z balonem wziętym za spadochroniarza. Ciekawe czy ktoś pamięta tę historię i który z rolników znalazł balon

~abc (niezalogowany) / 16.02.2017, 22:45
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.