Sztutowo
9 oC
niedziela, 5 maja 2024
Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
9 oC

Relacja z przebiegu III Sesji Rady Gminy Sztutowo

8 stycznia 2015, 00:40
Relacja z przebiegu III Sesji Rady Gminy Sztutowo
23. grudnia 2014 odbyła się III sesja Rady Gminy Sztutowo. Sesja była bardzo obszerna i podejmowano wiele ważnych tematów, dlatego również opis jest wyjątkowo obszerny. Z każdego przedstawionego tematu można było opracować osobny artykuł i tak zapewne będzie w przyszłości, ale dziś zapraszamy na najważniejsze informacje z grudniowej sesji.

Podjęto dwie uchwały zmieniające plan zagospodarowania przestrzennego w Sztutowie. Pierwsza uchwała dotyczyła terenu przy ul. Muzealnej, gdzie zmiana planu polegała na ustaleniu funkcji głównej dla obszaru na funkcję mieszkaniową.

Druga z uchwał dotyczyła terenu przyszłego cmentarza przy ul. Obozowej.
Zmiana planu nie jest ostateczną decyzją, jest to jeden z pierwszych kroków do utworzenia cmentarza  w nowej lokalizacji. Kolejnymi etapami w przypadku przyjęcia planu będzie wykonanie wielu badań m.in. geologicznych, archeologicznych. Jakakolwiek ingerencja w ten teren będzie także wymagała współpracy z konserwatorem zabytków. Na terenie przyszłego cmentarza nie będzie mogło znajdować się choćby kolumbarium czy nawet małe budowle takie jak kapliczka.

W dalszej części przyjęto budżet na rok 2015
, który zamyka się w kwocie 14,4 mln. Dla porównania w 2014 budżet wynosił 22 miliony złotych, a w 2013 28 milionów. Jedyną większą inwestycją w planie na 2015 rok to odwodnienie ulic w Kątach Rybackich (ok. 650 tysięcy złotych). Pozostałe inwestycje razem wzięte nie przekroczą 500 tysięcy złotych. Osobny komentarz do budżetu zostanie umieszczony wkrótce, dziś przedstawiamy tylko ogólne założenia:

Budżet na 2015 rok w skrócie:


Dochody: 12,4 mln zł
Wydatki: 14,4 mln zł

Deficyt 2 mln zostanie pokryty z nadwyżki z lat poprzednich.

Wydatki:

Rolnictwo i łowiectwo - 15 tys. zł
Transport (drogi) - 1,2 mln zł
Turystyka - 160 tys. zł
Gospodarka mieszkaniowa - 436 tys. zł
Administracja - 2 mln zł
Bezpieczeństwo i ochrona przeciwpożarowa - 122 tys. zł
Podatek "janosikowy" - 1,1 mln zł
Rezerwy - 137 tys. zł
Oświata - 4,7 mln zł
Ochrona zdrowia (komisja antyalkoholowa) - 185 tys. zł
Pomoc społeczna - 2 mln zł
Opieka edukacyjna (świetlice, stypendia) - 221 tys. zł
Gospodarka komunalna (śmieciowa) - 1,7 mln zł
Kultura (w tym biblioteka) - 342 tys. zł
Kultura fizyczna - 122 tys. zł

Dochody:

Rolnictwo i łowiectwo - 91 tys. zł
Gospodarka mieszkaniowa - 350 tys. zł
Administracja - 49 tys. zł
Wpływy z podatków (rolnego, leśnego, od nieruchomości, zaległy podatek od UM, udział gminy w podatku dochodowym) - 6,4 mln zł
Subwencje z budżetu (w tym oświatowa) - 2,9 mln zł
Oświata i wychowania (w tym dotacje) - 225 tys. zł
Pomoc społeczna - 1,4 mln zł
dochody majątkowe - 1 mln zł

Kolejną ważną kwestią poruszoną na sesji była kwestia śmieci. Przyjęto pełen pakiet uchwał, ale modyfikacje w nim zawarte miały raczej charakter kosmetyczny. Nie wprowadzono żadnych radykalnych zmian. System i stawki opłat pozostały bez zmian. Jednak przyjęty w 2013 roku system jest niewydolny i generuje rocznie naszej gminie 200 tysięcy złotych strat. Co oznacza, że de facto mieszkańcy płacą wyższe stawki za śmieci, pośrednio poprzez inne podatki, które choćby powinny być przeznaczane na inwestycje.  Obecna umowa wygasa z końcem 2015 roku i będą konieczne radykalne zmiany, aby uniknąć kolejnych strat. Należy nadmienić, że bardzo pozytywnie zaangażowany w zmiany w uchwałach śmieciowych jest radny Piotr Szlendak.

Kolejną ważną uchwałą było przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii i Przemocy w Rodzinie do realizacji w 2015 roku. Działania Komisji finansowane są głównie z opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Łącznie rocznie placówki sprzedające alkohol z gminy Sztutowo wpłacają do budżetu ponad 113 tysięcy złotych. Całkowity budżet Komisji to 185 tys. zł, na co składają się głównie wynagrodzenia pracowników w świetlicach (132 tys. zł), koszty utrzymania świetlic (30 tys. zł) oraz organizacją zajęć w świetlicach (8,5 tys. złotych). Koszty utrzymania Komisji to ok. 15 tysięcy złotych. Komisja ma uprawnienia do kontrolowania placówek sprzedających alkohol i łamiących zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

W wolnych wnioskach i zapytaniach wywiązała się ciekawa dyskusja na temat budowy dróg z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych tzw. schetynówek. Temat rozpoczął radny Zdzisław Zwiewka, który poprosił Wójta o wyjaśnienie kwestii artykułu, który ukazał się na Sztutowo.com 31. października 2014 - czytaj tutaj. Dość długo trwało wyjaśnienie dlaczego Gmina nie otrzymała 3 lata z rzędu dofinansowania - w skrócie według Wójta kryteria programu są tak niekorzystnie dla nas skonstruowane, że nasza gmina nie ma szans na dofinansowanie z tego programu. Do dyskusji włączył się autor wymienionego artykułu, Wiceprzewodniczący Rady Igor Rudziński, który stwierdził, że jego zdaniem to wnioski są źle dobierane i zaproponował, aby w kolejnym naborze zgłosić wspólny wniosek o przebudowę drogi na plażę w Sztutowie wraz z powiatem nowodworskim lub na drogę Kobyla Kępa - Kąty Rybackie. Sekretarz Gminy Renata Głąb stwierdziła, że gmina nie będzie dopłacać do nie swoich dróg. Wówczas Igor Rudziński przypomniał, że 3 lata temu Gmina dopłaciła 1 milion złotych do drogi powiatowej nad morze w Kątach Rybackich i teraz w swoich działaniach Urząd jest niekonsekwentny nie chcąc dopłacić do drogi na plażę w Sztutowie. Odpowiedzią było, że wówczas były pieniądze, a teraz nie ma. Podsumowując tą kwestię Igor Rudziński powiedział, że jeżeli nie zmieni się podejście do współfinansowania dróg nie-gminnych to w najbliższych latach nie zostanie w naszej gminie przebudowana żadna droga powiatowa ani wojewódzka.

Przedświąteczna sesja była wyjątkowo obszerna, radni spotkają się ponownie jeszcze w styczniu, kiedy zostanie przygotowany m.in plan pracy na rok 2015.
Komentarze (3):

~brawo (niezalogowany) / 08.01.2015, 09:01
działaj Iguś, działaj :D
~zaniepokojony (niezalogowany) / 08.01.2015, 19:36
Z tych cyferek wynika że grubo powyżej połowy budżetu zżera szkoła i administracja a jak dołoży się opiekę społeczną to już na resztę niewiele zostaje . Czas się tym zainteresować i spróbować wprowadzić jakieś zmiany, które przyniosą oszczędności
~mieszkaniec gminy (niezalogowany) / 11.01.2015, 20:43
I znowu na Katy Rybackie najwieksza czesc budzetu Gminy,650tys.zl.to chyba jakies jawne kpiny.Jak widac,gmina Sztutowo sklada sie tylko z dwoch miejscowosci,Sztutowo i Katy Rybackie,reszta miejscowosci skladajacych sie na gmine nieistnieje,kiedyz to wreszcie sie zmieni.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.